Persbericht - Cd&v vraagt een toekomstvisie voor Antwerp Airport

Publicatiedatum

Auteur

cd&v Antwerpen

Deel dit artikel

Cd&v Antwerpen is reeds lange tijd koele minnaar van de luchthaven van Deurne.

De enorme subsidiestroom naar deze luchthaven kan enkel in vraag worden gesteld: “In de huidige budgettaire context waar bespaard en gesnoeid moet worden, krijg je het toch niet uitgelegd dat de overheid ongeveer €65 per passagier toelegt op Antwerp Airport? En zelfs met alle miljoenen euro’s aan overheidssteun blijkt de luchthaven jaar na jaar dieper de put in te gaan. Dit moeten we echt in vraag durven stellen. Wij zien vooral gouden kansen wat er op de terreinen van de luchthaven kan gebeuren, en eisen dat de stad hier een planproces over opstart” stelt cd&v gemeenteraadslid Pieter De Cock.


Onderzoek van De Standaard en VRT NWS bracht nogmaals aan het licht dat de luchthaven van Deurne in zeer slechte papieren zit. Niet enkel verkeert de luchthaven voor het vijfde jaar op rij in een zeer slechte financiële toestand, de bedrijfsrevisor waarschuwt zelfs dat deze zo slecht zijn dat elke belanghebbende kan vragen om de luchthavenuitbater te ontbinden. Voor cd&v is het moeilijk te verantwoorden dat de overheid privévluchten voor miljoenen euro’s sponsort.
Voor cd&v gemeenteraadslid Pieter De Cock is het dan ook duidelijk: de luchthaven kan in huidige vorm niet blijven bestaan. “Het getuigt van weinig gezond financieel beleid om geld te blijven pompen in een verlieslatend bedrijf, het getuigt van nog minder maatschappijzin om dat te doen met belastinggeld terwijl overal bespaard moet worden. Antwerp Airport heeft de laatste jaren de kans gemist om zich te vernieuwen naar een innovatieve hub waar de luchtvaart van de toekomst vorm krijgt. In plaats daarvan zijn ze kapitaalkrachtige privévluchten beginnen uitbouwen op basis van staatssubsidies. Daarmee doe je je eigen boeken toe.”


Toekomstbeeld


De Antwerpse cd&v afdeling startte tijdens de Corona lockdown een denkoefening. “We vroegen ons af wat er ontbreekt in onze stad. Er zijn zoveel maatschappelijke noden in Antwerpen zonder de ruimte om deze op te vangen. Het terrein van de luchthaven van Deurne is 190 hectare groot. Daar kan je zoveel doen,” meent cd&v Antwerpen. “Onder impuls van enkele cd&v’ers heeft een soortgelijk project ooit geleid tot wat we vandaag kennen als Park Spoor Noord, één van de mooiste plekken in onze stad. De luchthaven is 12 keer groter dan Spoor Noord.”


“Wij durven dromen over nieuwe wijken of zelfs een nieuw district. Waar plaats is voor gezinswoningen, want die vind je steeds minder in Antwerpen. Waar in de oude hangars verenigingen aan de slag kunnen gaan. Er zijn in heel Antwerpen bijvoorbeeld maar een paar klimzalen door gebrek aan ruime, welke climclub zou daar niet willen zitten? Een district waar plaats is voor water, voor duurzame energie en een uitbreiding van de volkstuintjes. Waar de broodnodige ruimte wordt voorzien om KMO zones in te richten, een rapport van de stad Antwerpen stelde dat we meer dan 100 hectare aan KMO zones te kort komen. Hier kunnen start-ups die met logistieke problemen geconfronteerd worden de nodige ruimte vinden voor hun ontwikkeling. En waarom geen innovatiehub rond dronevervoer, om een historische link met de originele functie van de locatie te behouden. Ook voor recreatie moet er plaats zijn, beeld je de Sinksenfoor in op de voormalige tarmac van de luchthaven en een echt Antwerp festival waarvoor nu de Middenvijver op Linkeroever overbevraagd wordt. Wij durven hier luidop over dromen, want als Antwerpenaren zijn we fan van onze stad en van maatschappelijk verantwoorde stadsontwikkeling.” stelt De Cock.


Planproces


Volgens de Antwerpse cd&v moet er nu aan de slag gegaan worden met verschillende mogelijke scenario’s. “De kans dat de luchthaven op termijn deels of helemaal verdwijnt, is niet gering. Ons droombeeld is slechts één van de vele mogelijke scenario’s, maar het is een no-brainer dat op deze locatie iets moet gebeuren dat ten goede komt van de Antwerpenaar. Daarom eisen we dat de stad een proactieve rol neemt over de toekomst van het terrein, en onderzoek start wat er kan gebeuren bij een eventuele stopzetting van de exploitatie als luchthaven. We moeten vermijden dat deze locatie het nieuwe walhalla wordt voor projectontwikkelaars die vooral luxeflats willen bouwen. Eens een beslissing genomen wordt, kan het plots snel gaan. We roepen Patrick Janssens als schepen van stadsontwikkeling op om zo snel mogelijk een publiek en participatief traject te starten om de mogelijke toekomstscenario’s van deze locatie uit te werken.

Nieuws

Antwerpenaren leven in een rechtstaat

Cd&v Antwerpen reageert kritisch op het nieuws dat burgers in Antwerpen-Noord voortaan preventief gearresteerd kunnen worden. "Hier word ik kwaad van", zegt gemeenteraadslid Pieter De Cock. "Mensen oppakken zonder feitelijk aanleiding, dat neigt naar een politiestaat. En wat lost men hiermee op? Mensen oppakken, hen na 12 uur detentie terug vrijlaten en de dag nadien hetzelfde riedeltje te draaien? Dit is gewoon geen oplossing, noch voor onze politiediensten noch voor het wegwerken van overlast.

Nieuwjaar in Antwerpen: veiligheid voorop, maar het feest moet blijven

Voor oudjaar zet de stad opnieuw in op een strengere, preventieve aanpak, met onder meer huisarresten en een politiemacht van 1.000 mensen. Ook coalitiepartner Vooruit stelt er vragen bij. cd&v Antwerpen kreeg dezelfde vragen van de krant en geeft een duidelijke visie: voorkomen is beter dan genezen, maar niet ten koste van onze rechtsstaat en niet ten koste van het feest.

Recordeditie Burgerbegroting 2.0: cd&v-hervorming blijkt schot in de roos in district Antwerpen!

Via de Burgerbegroting beslissen de inwoners van het district Antwerpen elk jaar zélf over de bestemming van 10% van het districtsbudget. Het participatie-instrument is intussen toe aan zijn 13de jaargang en kreeg bij de start van de nieuwe bestuursperiode een grondige inhoudelijke en digitale hervorming. Met een verhoogd budget van 2,2 miljoen euro, een laagdrempelig online swipe-systeem en een opdeling in drie heldere categorieën werd een historisch opkomstrecord gevestigd van meer dan 8000 deelnemers.