Waarom leggen we de lat voor deelfietsen hoger voor mensen met een handicap?

Publicatiedatum

Auteur

Nahima Lanjri

Deel dit artikel

Cd&v fractieleider Nahima Lanjri vroeg in 2020 aan schepen Karim Bachar om als stad mee deel te nemen aan het proefproject ‘deelrolstoelfietsen’ van G-sport Vlaanderen. Ondanks de beloftes van de schepen om hier werk van te maken en de vragen rond een dergelijk project van gebruikers en belangenbehartigers, blijft het project tot dusver dode letter.

 

Nahima Lanjri bevroeg de schepen in september 2020 over het systeem van rolstoeldeelfietsen. Een vraag die we dus graag nog eens herhalen. Want de schepen bevestigde toen dat hij het concept van een deelsysteem van rolstoelfietsen een zeer waardevol initiatief vond en dat het project in lijn lag met de doelstelling van de stad om de toegankelijkheid voor personen met een handicap te verbeteren. Het expertisecentrum Inter wist de stad alvast te vertellen dat er inderdaad veel vraag is naar deze deelfietsen. Kortom hij ging het verder onderzoeken en ook als onderdeel opnemen in de bevraging rond toegankelijkheid die toen opstartte.

 

We vroegen ons dus af of er hier na 3 jaar evolutie in zit. Want heel wat voorzieningen of individuen met een beperking blijven ondertussen op zoek naar aangepaste fietsen. Het aanbod is nog steeds zeer beperkt. Dat zorgt natuurlijk voor een hoge drempel om samen met vrienden of familie boodschappen te doen of een recreatieve fietstocht te organiseren. Om die drempel weg te werken, werd door G-sport Vlaanderen het pilootproject ‘deelfietsen’ opgestart. Ze willen zo nagaan wat allemaal nodig is om dit soort deelmobiliteit in steden en gemeenten succesvol tot stand te brengen en zo rolstoelgebruikers de mogelijkheid te geven om samen met familie en vrienden op ontdekking te gaan. Essen stapte daar als gemeente succesvol in. We vroegen in 2020 hetzelfde te overwegen.

 

Fractieleider Nahima Lanjri: “we denken dan ook dat deze vorm van deelmobiliteit ook in onze stad een succes kan zijn. Denk maar aan de mogelijkheden om vlot te shoppen in de stad of een culturele rondrit te doen langs onze talrijke monumenten en bezienswaardigheden.” Er zijn in Antwerpen ook al verschillende aanbieders van huurfietsen in de stad, een samenwerking met hen en de Werkgroep Antwerpen Toegankelijk kan in onze ogen leiden tot een nieuwe boeiende en warme vorm van deelgebruik.

 

Wat blijkt uit het antwoord van de schepen? "Uit bevraging bleek inderdaad de interesse van de rolstoeldeelfietsen, zeker ook bij professionele doelgroepenorganisaties. Maar er kwamen wel wat eisen rond bereikbaarheid, betaalbaarheid en beschikbaarheid. Hiermee zijn we als stad met G-sport Vlaanderen aan de slag gegaan. Daaruit kwamen Riksja-fietsen die ACTIE vzw ter beschikking stelt in een pilootproject. Het aanbod blijft inderdaad erg beperkt en projectmatig. We zoeken daar extra middelen voor. We leggen een mogelijke opschaling voor aan onze expertengroep toegankelijkheid. Ik had gehoopt hier al verder in te staan"

 

Gemeenteraadslid Nahima Lanjri was dan ook teleurgesteld: "Waarom leggen we de lat voor mensen met een handicap nog hoger. Wij mensen zonder handicap kunnen overal in de stad een deelfiets gebruiken. Zonder dat wij daar eerst moeten gaan opzoeken welke organisaties bieden dit aan, welk zijn experimentele projecten. Voor hen liggen de lat blijkbaar toch hoger. Zij moeten alles zelf uitzoeken. "

 

 

 

Nieuws

Cd&v kleurt bestuursakkoord bij

Op de eerste echte gemeenteraad van deze legislatuur viel cd&v-raadslid Pieter De Cock op met een creatieve aanvulling tijdens de bespreking van het bestuursakkoord. Cd&v Antwerpen legde de Antwerpse gemeenteraad zes amendementen voor als vertrouwensproef voor dit nieuwe bestuur. Lees hieronder de integrale tussenkomst van raadslid Pieter De Cock.

Dit Antwerps bestuursakkoord heeft muziek, maar mist harmonie.

Een bestuursakkoord vraagt vooreerst om gelezen te worden, niet om nog voor de inkt droog is een instant reactie te geven. Cd&v Antwerpen nam het werkstuk van deze nieuwe ploeg ondertussen rustig door. “We moeten vaststellen dat dit voor ons een heel herkenbaar bestuursakkoord is. Heel wat ambities die ook wij naar voren schuiven voor onze stad, hebben een plek gekregen. Maar het akkoord is wat ons betreft zoutloos. Inhoudelijk is het duidelijk een compromis waar voor veel partijen muziek in zit. Maar dat compromis heeft wel gezorgd dat het akkoord leest een herkauwde partituur, we missen de harmonie. Het gaat te vaak over lopende zaken en te weinig over grotere Antwerpse ambities voor de toekomst. Waar zitten bijvoorbeeld onze nieuwe Antwerpse wereldtroeven? reageert Pieter De Cock.

Een begroting in wacht

We zijn nu echt aan de laatste meerjarenplanaanpassing van dit bestuur gekomen. Een achtste aanpassing die eerder technisch van aard was. Geen nieuwe inhoudelijke verschuivingen, wel aanpassingen in de tijd en de herraming van lopende zaken. Dit was tijdens de commissieweek ook erg duidelijk aan het ontbrekende enthousiasme bij de toelichtingen en het tegenwerk op deze oppositiebanken. Dit is een wachtrekening voor het volgende bestuur.